Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Uczcili Narodowe Święto Niepodległości

Data publikacji 16.11.2017

W uroczystej akademii w Zespole Szkół Ponadginazjalnych nr 2 w Gnieźnie uczestniczył policjant Zespołu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii asp. Marek Foltynowicz. ,,Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać, tworzyć. Może ona być użyta dobrze lub źle, na służbę dobra prawdziwego lub pozornego” mówił Jan Paweł II.

Obchodzimy dzisiaj Narodowe Święto Niepodległości; Polacy, jako naród potrafili przetrwać trudne lata naszej historii, odczuwamy dumę i radość, że możemy żyć, uczyć się i pracować w wolnej Polsce, a wszystko dzięki odwadze i ofiarności naszych przodków,
o których mamy obowiązek dziś pamiętać.

Naszą szkolną uroczystość uświetnili swoją obecnością: Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Dolata, Główny Asystent Pan Piotr Szczepański przedstawiciel biura Pani Poseł Pauliny Henning-Kloske, Dyrektor Biura Senatora RP Roberta Gawła Pan Adam Galus, Członek Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego Pani Maria Suplicka, Proboszcz Parafii pod wezwaniem błogosławionej Jolenty ksiądz kanonik Ryszard Balik, Przedstawiciel Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Gnieźnie kapitan Łukasz Michalak, Przedstawiciel Komendanta Powiatowego Policji w Gnieźnie aspirant Marek Foltynowicz, Dyrektor Centrum Kształcenia Praktycznego Pan Sylwester Sip, Wicedyrektor CKP Pan Jarosław Jaskulski, Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Katarzyna Ogórkiewicz, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły. Uczniowie klas pierwszych bezpośrednio uczestniczyli w akademii, w sali gimnastycznej, natomiast pozostali za pośrednictwem szkolnej telewizji.

W programie artystycznym przygotowanym przez uczniów klas I Tuz, II Tkl, III Tkl wykorzystano list nastolatki zamieszczony w jednej z gazet w 2001 roku, który stał się pretekstem do refleksji na temat patriotyzmu; stanowił jednocześnie klamrę kompozycyjną całego programu. W montażu słowno-muzycznym odwołano się między innymi do koncertu Jankiela z ,,Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, strajku dzieci wrzesińskich ,,,Roty” Marii Konopnickiej, sceny więziennej z III cz. ,,Dziadów” Adama Mickiewicza,
w tym relacji Jana Sobolewskiego, przemówienia wracającego z więzienia Józefa Piłsudskiego, listów Polaków żyjących pod zaborami, zmagającymi się z germanizacja i rusyfikacją.

Pani Dyrektor Maria Magdalena Nowak w swoim wystąpieniu podziękowała młodzieży za przedstawienie fragmentów historii naszego narodu. Przywołała postać Józefa Piłsudskiego, wskazując na rolę jaką odegrał w drodze do wolności, a także Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Józefa Hallera, Stanisława Taczaka, których wkład w to wielkie dzieło, jakim była niepodległość, nie można pominąć. Cześć i chwała Bohaterom!

Poseł na Sejm RP Pan Zbigniew Dolata podziękował za zaproszenie i lekcję historii w pigułce. Mówił m.in. że Polacy nigdy nie pogodzili się z utratą wolności, a to pokolenie które dożyło 11 listopada 1918 roku i mogło się cieszyć wolnością, to dzieci i wnuki powstańców styczniowych, pokłosie działalności Harcerstwa, Towarzystw Strzeleckich i innych organizacji, które pielęgnowały narodowe wartości i tradycje. Zwrócił się z apelem do współczesnej młodzieży: Polska Was potrzebuje, Was młodych patriotów!

Pan Piotr Szczepański zwrócił uwagę, że dzień 11 listopada, w którym świętujemy odzyskanie wolności, nie powinien nas Polaków dzielić, lecz łączyć. Przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego przypomniała Modlitwę Piotra Skargi i fakt, że patriotyzm to nasz codzienny obowiązek. Bogata, bo tragiczna i krwawa, ale też świadcząca o odwadze i waleczności - nasza historia, czy ma dzisiaj znaczenie dla młodego pokolenia, czy potrafimy docenić fakt, że żyjemy w wolnym kraju, czy pamiętamy, że wolność nie jest dana raz na zawsze? Czy szanujemy symbole narodowe, troszczymy się o poprawność języka polskiego, czy zachowujemy polskie tradycje narodowe? Zastanówmy się nad odpowiedzią na te pytania, by wstydliwa postawa młodych Polaków opisana w liście nastolatki, nie okazała się prawdą. Dajmy temu wyraz demonstrując swój patriotyzm w najprostszy i zarazem najdonioślejszy sposób.

źrodło - ZSP nr 2 w Gnieźnie

Powrót na górę strony