Podsumowanie działań NURD - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Podsumowanie działań NURD

Data publikacji 26.03.2021

Wczoraj policjanci ruchu drogowego przeprowadzili działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Genezą działań jest troska o bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów, motorowerzystów oraz motocyklistów – tych użytkowników dróg, którzy w żaden sposób nie są chronieni nadwoziem pojazdu. Podobnie jak tydzień temu mogli liczyć na wsparcie operatorów monitoringu miejskiego.

 

 

Szczególną uwagę zwracali na zachowania kierujących samochodami wobec użytkowników jednośladów i pieszych, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, gdzie ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe.

Okazuje się, że nie tylko piesi popełniają wykroczenia. Mundurowi interweniowali wobec niechronionych uczestników ruchu 73 razy. Najczęściej popełnianym przez nich wykroczeniem było przechodzenie przez jezdnię w miejscu niedozwolonym (53 wykroczenia).

Jeżeli chodzi natomiast o zachowanie zmotoryzowanych, to policjanci podjęli czynności wobec 25 kierowców. Zmotoryzowani w nieprawidłowy sposób przejeżdżali przez przejścia dla pieszych, czy parkowali na chodnikach, w pobliżu oznakowanych przejść.

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni zwiększyć swoją uwagę w szczególności przy przejściach dla pieszych, przejazdach dla rowerzystów i skrzyżowaniach, gdzie z uwagi na kolizyjne przecinanie się kierunków ruchu ryzyko powstania wypadku drogowego jest duże.