Odblask to nie obciach - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Odblask to nie obciach

Na gnieźnieńskim rynku zainaugurowano akcję "Odblask to nie obciach". Ideą działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem świadomie widocznym na drodze oraz promocja używania elementów odblaskowych głównie wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych.

 

Gnieźnieńscy policjanci włączyli się w akcję pod nazwą "Odblask to nie obciach", której inauguracja odbyła się we wtorek 12 grudnia na gnieźnieńskim rynku. Jest ona organizowana wspólnie przez nieformalną grupę „Sławek i przyjaciele”, Urząd Miejski w Gnieźnie, Straż Miejską, MPK a także inne firmy i instytucje. Jej celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem widocznym na drodze.

Do przedszkoli i szkół funkcjonariusze będą docierać z urządzeniem nazwanym "magiczną" tubą. Tuby w prosty, ale jednocześnie bardzo dobitny sposób pokazują różnicę, jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami lub bez nich. Ich wielką zaletą jest to, że w każdej chwili i w dowolnym miejscu, bez względu na porę dnia i nocy, można przedstawić symulację drogową "po ciemku".

W ramach inauguracji akcji zaprezentowano także autobus gnieźnieńskiego MPK, który został oklejony odblaskowymi hasłami "Odblask to nie obciach" oraz logotypami partnerów akcji.

Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo jest pojęciem wirtualnym i często czymś nienamacalnym. Bardzo często słyszymy, że nas to nie dotyczy. Statystyki jednak mówią coś zupełnie innego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani.