Odblask to nie obciach - Aktualności - KPP Gniezno

Aktualności

Odblask to nie obciach

Data publikacji 13.12.2017

Na gnieźnieńskim rynku zainaugurowano akcję "Odblask to nie obciach". Ideą działań jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem świadomie widocznym na drodze oraz promocja używania elementów odblaskowych głównie wśród dzieci i młodzieży, ale także wśród dorosłych.

 

Gnieźnieńscy policjanci włączyli się w akcję pod nazwą "Odblask to nie obciach", której inauguracja odbyła się we wtorek 12 grudnia na gnieźnieńskim rynku. Jest ona organizowana wspólnie przez nieformalną grupę „Sławek i przyjaciele”, Urząd Miejski w Gnieźnie, Straż Miejską, MPK a także inne firmy i instytucje. Jej celem jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa na drogach poprzez wzrost świadomości związanej z byciem widocznym na drodze.

Do przedszkoli i szkół funkcjonariusze będą docierać z urządzeniem nazwanym "magiczną" tubą. Tuby w prosty, ale jednocześnie bardzo dobitny sposób pokazują różnicę, jak po zmierzchu widoczna jest osoba z odblaskami lub bez nich. Ich wielką zaletą jest to, że w każdej chwili i w dowolnym miejscu, bez względu na porę dnia i nocy, można przedstawić symulację drogową "po ciemku".

W ramach inauguracji akcji zaprezentowano także autobus gnieźnieńskiego MPK, który został oklejony odblaskowymi hasłami "Odblask to nie obciach" oraz logotypami partnerów akcji.

Trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo jest pojęciem wirtualnym i często czymś nienamacalnym. Bardzo często słyszymy, że nas to nie dotyczy. Statystyki jednak mówią coś zupełnie innego. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że każdego dnia na polskich drogach ginie ok. 10 osób, z czego 4 to piesi i rowerzyści, często nieoznakowani.